Online videókonferencia szoftverek Home Office-ban

Manapság másról sem hallani, mint a Home Office felértékelődött szerepéről. Otthonról dolgozni első hallásra könnyűnek tűnhet, de a napok elteltével hamar rájöhetünk, hogy bőven akadnak buktatói.

Sokakban felvetődhet a kérdés: hogyan tartsam a kapcsolatot a kollegákkal? Telefonon, vagy e-mailben érhetem el gyorsabban a többieket? Hogyan beszélhetünk egyszerre többen?

A kérdések megválaszolása érdekében összegyűjtöttünk néhány ingyenes videókonferencia alkalmazást, amellyel internet segítségével bárhonnan bármelyik kollegátokat elérhetitek.

Skype: A nagy klasszikus videó chat programot szinte nincs olyan, aki ne ismerné. A Sykpe indulásakor 2003-ban csak számítógéppel volt kompatibilis, de mára ez is elérhető vált bármelyik létező okoseszközre. Népszerűségét mi sem mutatja jobban, mint a havi 300 milliós aktív felhasználószám. Videókonferencia beszélgetések mellett üzenetküldésre, kép-, hang- és szövegküldésre is tökéletes. Azonnali üzenetek váltása akár 100 felhasználó között is megoldható, azonban a konferenciabeszélgetések már kevesebb felhasználó közt valósíthatók meg. A csoportos képernyőmegosztással lehetőség nyílik PowerPoint-diák és videófelvételek bemutatására. A Skype bevezette a valós idejű élő feliratok bekapcsolását is, ezzel segítve a siket felhasználókat.

 

Zoom: A Zoom 100 főig bezárólag teszi lehetővé a HD minőségű videótalálkozókat. Bárki regisztrálhat rá magán vagy céges e-mail-címével. A könnyű használhatóság mellett nagy előnye a képernyőmegosztó mód, amellyel bármelyik résztvevő megmutathatja, hogy éppen mit néz az okostelefonján vagy a számítógépén. Megoszthatók továbbá fényképek, Google Drive fájlok és Dropbox fájlok is. A beszélgetések közben kedv szerint ki-be kapcsolhatók a hang és a videómegosztások. Biztonságos vezetői módot is biztosít, amely alkalmas az autóvezetés közbeni beszélgetésekre.

A zoom hátrányának számít, hogy magyar nyelven még nem érhető el, ezért gondot okozhat azok számára, akik nem beszélnek valamelyik világnyelven.

Teams: A Microsoft tulajdonába tartozó Teams megfelelő választás lehet azok számára, akik online értekezleteket tartanának. 10 és akár 10 000 résztvevővel folytatott értekezlek is lebonyolíthatók a segítségével. A felhasználók csoportos csevegésből egyszerűen átválhatnak videókonferenciára. A program 10 GB csapatos, és 2 GB személyes fájltárolásra nyújt lehetőséget. A Teamsben bármelyik Office app-ot elérhetik a felhasználók (pl: Word, PowerPoint, Excel), melyek szerkeszthetők, megoszthatók.

Az ingyenes verzión túl létezik egy vállalati alapverzió és egy prémium verzió is. Ezek a változatok akkor lehetnek hasznosak, ha a csevegésben használt fájlmellékleteket, vagy a tárolt fájlok méreteit bővítenénk. A fizetős opciókban elérhetők az ütemezett értekezletek, az értekezleti felvételek és még sok más lehetőség.

ooVoo: Az ooVoo szintén egy többféle okoseszközön futó alkalmazás, amely elsődleges funkciója a videóhívás. A felhasználók bárhonnan indíthatnak 12 fős csoportos videóhívásokat. Az ooVoo számos előnnyel rendelkezik. Az egyik ilyen nagy bravúrja, hogy a meglévő kontaktlistán túl Facebookról és WhatsAppról is be tudja húzni az ismerősöket.  Ezenfelül igyekszik az adatkapcsolat sebességéhez igazodni, ezzel teszi lehetővé, hogy rosszabb kapcsolat esetén se szakadjon meg a videóhívás. A felhasználók a beszélgetéseket felvehetik, vagy feltölthetik YouTube-ra.

A listát természetesen még lehetne folytatni, mivel jobbnál jobb szoftvereket fejlesztenek ki az informatikusok. Nehéz meghatározni, hogy a nagy választékból, melyik a legalkalmasabb videókonferencia alkalmazás, minden cég mást preferál.

Nálunk az Everestnél eddig bevett szokás volt a heti meetingek tartása, azonban a kialakult helyzet következtében mostantól heti kétszer otthonról ülésezünk Zoom beszélgetések keretében. Kollegáink csapatokra oszlottak, hogy közösen ötletelve együtt találjanak megoldást a fennálló kérdésekre. Mindez elengedhetetlen ahhoz, hogy ne csak könyvelőink, informatikusaink, hanem Account managereink is naprakész információkkal bírjanak és lehető legjobbat hozzák ki magukból.

Az eddigi tapasztalataink alapján elmondhatjuk, hogy a videóchatelés nagyban megkönnyíti a munkánkat, sőt a folyamatos kapcsolattartás stresszoldásra is tökéletes. Akár személyesebb kapcsolatot eredményezhet egymás szobájának látványa, vagy a közös online reggelizések tartása.

Szokatlan helyzetben vagyunk mindannyian, de úgy véljük a munka Home Officeban sem állt meg, és a legnagyobb fejlesztéseink még csak most várhatók.

 

- Judit Sáfrán -